BAREVNÉ VZORNÍKY
- Jana Babáčková
- 30. 9. 2024
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 2. 3.
Malovali jste? A nechali jste si míchat barvu v některém z "hobby marketů" podle barevných vzorníků? Nevyužité proužky můžete vrátit zpět do obchodu... a nebo z nich něco nového vyrobit. K malým projektům stačí jen tři a už to docela zajímavě vypadá.

URČOVÁNÍ BAREV
Z proužků můžete vyrobit jednoduchou hru, která pomáhá malým dětem s rozpoznáváním barev. Možností je hned několik a záleží na Vás, jak moc propracovaná ta Vaše verze bude. Pokud máte od každé barvy jen jeden proužek, zbavte ho přebytečných okrajů* a rozstřihněte podélně tak, aby vznikly proužky dva - oba stejně dlouhé i vysoké. Jeden dejte stranou a druhý rozstříhejte podle jednotlivých barev na malé obdélníčky, které pak rozházíte po stole. Až se Vám podaří rozstříhat poslední proužek co doma máte, nechte děti přiřazovat obdélníčky zpátky k odloženým proužkům a pojmenovávat jednotlivé barvy.
Hru můžeme udělat hezčí. Rohy proužků můžete zaoblit řezačkou. Z obdělníčků můžete udělat čtverce, srdíčka, kolečka a vůbec cokoliv jiného co Vás napadne (nebo to, pro co máte doma řezačku), a ty pak nalepit na dřevěné špachtle nebo malé kolíčky. Spolu s nácvikem barev tak procvičíte i jemnou motoriku a hra hned jinak vypadá. Pokud máte doma děti předškolního věku, nebojte se přesahů a rozstřihejte proužek tak, aby jednotlivé kousky ukazovaly dvě barvy najednou i s bílou linkou, to jejich umisťování trochu ztíží.

PÁTRAČKA (HLEDÁNÍ BĚŽNÝCH VĚCÍ PODLE BAREV)
Další velmi jednoduchou aktivitou pro malé děti je pátračka. Dejte všechny barevné proužky na stůl a nechte dítě ke každému najít pět nebo šest stejně barevných věcí, které máte běžně doma nebo které se dají najít venku. Pokud potřebujete zabavit dětí víc, dejte každému do ruky jeden proužek a z hledání udělejte soutěž na čas. Pro příklad: U žlutého proužku mohou být suché těstoviny, žlutá LEGO kostka, žlutá pastelka, žlutý kartáček na zuby nebo i rukavice, pokud má tu správnou barvu. Pokud chcete udělat hru těžkou, vyhlaste kromě barvy také materiál, ze kterého může přinesená věc být.

ZÁLOŽKA
Pokud máte doma opravdu hodně samolepek a/nebo nadějného mladého čtenáře, můžete z proužků vyrobit celkem pěkné záložky, které si navíc děti ozdobí samy. Jak na to? Odstřihněte z proužků kraje, zaoblete všechny rohy a procvakněte kolečko děrovačkou na papír kousek od konce, kde jsou barvy nejsvětlejší. Prohledejte všechny boxy a šuplíky, ve kterých by mohly být washi pásky nebo samolepky (nebo papírové výřezky ke zdobení) které chcete dát dětem na hraní a dejte je doprostřed stolu. Až si každý vybere svoji budoucí záložku, nechte děti hledat a zdobit proužky věcmi té správné barvy. Nakonec provlékněte dírou kousek stužky nebo provázku a záložka je hotová. Proužky se dají dozdobit i fixou, ale pastelka, tužka ani světlá propiska nefungují - nebudou na lesklém, hladkém kartonu vidět.

JEDNODUCHÉ SKLÁDAČKY
Pro malé a možná ještě i pro předškolní děti můžete z proužků vyrobit celkem snadno a rychle pár zajímavých skládaček do auta a/nebo na cesty. Stačí Vám k tomu jen nůžky, tužka a pravítko. Zbavte proužek přebýtečných okrajů, otočte ho prázdnou bílou stranou k sobě, načrtněte tvar skládačky a vystřihněte ho. Rozstříhejte tvar na jednotlivé dílky, položte je na stůl a nechte dítě poskládat tvar zpátky. Pokud nechcete plýtvat odřezky, můžete proužek jen zbavit přebytečných okrajů a náhodně ho rozstříhat (nebo rozřezat) s tím, že dětem ještě před skládáním alespoň naznačíte tvar, který by to měl být.

Celkem zajímavou obměnou pak mohou být tvary z více barev. Můžete načrtnout jednoduchý tvar (např. srdíčko) přes několik proužků dohromady, proužky rozstříhat a dětem pak při skládání naznačit o co se jedná (nebo označit obálku, ve které budete schovávat dílky). Můžete jeden tvar vystřihnout/vyřezat opakovaně z několika různých proužků a rozstřihnout ho napůl - půlky různých barev pak pokaždé složí jinak barevný tvar.
Když všechny skládačky schováte do obálky, snadno zabavíte děti při čekání u doktora nebo na letišti, u vody nebo cestou v autě a můžete je použít opakovaně.
PŘÁNÍČKA A ZÁPISNÍKY
Starší děti mohou pomocí proužků zdobit svoje diáře/zápisníky a nebo vyrábět zajímavá přáníčka. Stačí jen nápad a trochu lepidla. Ze zelených proužků může být les, z červených srdíčka, z modrých moře, ale nejefektnější jsou motivy, které využívají postupně všech barev z jednoho proužku najednou. Tedy například šest srdíček vyřezaných z každé barvy na proužku, nalepených na jedné (valentýnské) kartě za sebou. Ale dobře funguje i duha, jen potřebujete těch proužků šest. Bohužel, při výrobě takových přáníček často nespotřebujeme celý proužek, tak si schovejte odřezky a mrkněte na poslední tip mého článku jak je využít.

SLOŽITĚJŠÍ SKLÁDAČKY
Poslední tip je i pro školní děti. I těm mají proužky co nabídnout, jen jich potřebujete trochu víc, ale výhodou je, že je spotřebujeme beze zbytků. Co s nimi uděláme? Rozřežeme je, jak jinak ;) Tentokrát na malé, základní tvary jako je čtverec, trojúhelník, obdélník, kolečko nebo i hvězdička a nenechte se omezovat rozdělovacími linkami. Naopak, zkuste stříhat tvary tak, aby záměrně zasahovaly do více barev najednou a tvarů potřebujete hodně, alespoň dvacet. Až budete hotoví, nasypte je do krabičky nebo sesypte doprostřed stolu a nechte dítě (více děti) skládat z dílků obrázky. Fantazii se meze nekladou. Může to být dům, auto, židle, ale i složitější věc jako květina v květináči, vlak s vagonky nebo celé město. Záleží spíš na tom, kolik máte dílků. Opět budou docela skladné, jedna papírová obálka nebo kapsa se zipem je hravě schovají a můžete je používat opakovaně.

* každý vzorník je jiný. Některé jsou obdélníkové, jiné čtvercové, některé mají okraje, jiné jeden kraj vypouklý (většinou ten horní). Srovnejte je, než se pustíte do vyrábění.
INSPIRACE, DALŠÍ TIPY (ANBLIDKÉ KLÍČOVÉ SLOVO PRO VYHLEDÁVÁNÍ JE "PAINT CHIP")
zdroj obrázků z galerie: Pinterest
Comments