top of page

AKTIVITY A HRY PRO (ČTVERCOVÝ) POP IT

Aktualizováno: 29. 4.

Znáte Pop It? Takovou tu silikonovou hračku plnou bublinek, které můžete mačkat tak dlouho, jak jen se Vám bude chtít? Při promáčknutí vydávají docela příjemný zvuk, mohou mít nejrůznější tvary od čtverce, přes srdíčko až po jednorožce nebo včelku a většinou mají také pěkné, syté a dětem příjemné barvy.



Tak přesně s touhle hračkou jsem si dlouho nevěděla rady. Pro mě to byla jen hezčí a skladnější verze bublinkové fólie pro opakované použití... Tak když jsem kolem ní procházela v obchodě už asi po desáté, nedalo mi to. Vzala jsem mobil, koukla na Internet a změnila názor - tahle věc má spousty využití. A už jí ani neříkám hračka, spíš pomůcka nebo podložka. Používá se dokonce ve školství, jak pro první stupeň základních škol, tak i pro ty speciální. Takže popořadě.


Když se Pop It správně používá, rozvíjí jemnou motoriku, matematické a logické myšlení a do jisté míry posiluje i trpělivost a soustředění. Pro opravdu malé děti to navíc může být i jedno z prvních seznámení se světem deskových her. Minimálně se mohou naučit střídat na tahu, sledovat hru, počítat nebo ukazovat výsledek a vydržet celé jedno kolo než budou moci znovu hrát ;) To těm malinkým moc nejde, nudí se.


U malých dětí 2 - 3 roky můžeme začít s jednoduchou koordinací oko-ruka jednoduše tím, že je necháme domačkávat bublinky, které nejsou promáčklé. Můžeme s nimi také "závodit", kdo promáčkne ty svoje dřív. Pokud jsou děti manuálně zručné, mohou do promáčklých bublinek pokládat velké korálky nebo malé bambulky. Jen pozor, Pop It by neměl přijít do styku s potravinami, které pak máte v úmyslu sníst a ochutnávat by ho neměla ani malá miminka.


U školkových dětí můžeme přijít se šablonami a tady už se jako Máma z papíru perfektně chytám. Stačí připravit (stáhnout a vytisknout, koupit) předlohy písmen, čísel, obrázků nebo tvarů k promáčknutí a nechat děti je napodobit. Pokud si navíc děti rády kreslí, můžete to udělat i naopak - nechte je do prázdných šablon zakreslit to, co vidí v Pop Itu. Pro ty malé třeba jen vyplňte Pop It barevnými korálky (opět, velkými korálky, 12 mm a víc) a řekněte jim ať barvy postupně překreslí. Nebo jakou barvu mají překreslit (a jaký obrázek pak z toho vznikne).




PŘEDLOHY PRO ČÍSLA A PÍSMENA


Máte doma prvňáčka co se učí čísla a písmena? Není nic jednoduššího, než mu připravit (stáhnout a vytisknout nebo koupit) šablony pro číslice a písmena. Může je napodobovat a promačkávat, promáčklé bubliny zdobit korálky, modelínou nebo bambulkami a lépe si tak zapamatuje jejich tvar k následné identifikaci.



Mě osobně přišlo škoda vyrobit jen šablonu, já to pojala trošku megalomansky a vyrobila jsem pro každé z čísel a písmen rovnou celý pracovní list, kde může dítě číslici nebo písmeno také napodobovat, zapisovat nebo obtahovat fixem (a samozřejmě je tam místo i na ten Pop It + nějaké ty zajímavosti okolo). Zalaminované mohou dobře sloužit opakovaně a víc se tu hodí jen jednobarevný Pop It. Líbí se Vám? Pak koukněte do katalogu, Pop It tam má celou svojí sekci.




PŘÍKLADY


Další aktivita, která se přímo nabízí, je počítání jednoduchých příkladů. Nebo takhle, příklady samotné mohou být složitější (s přesahem přes desítku, víc než pouhé sčítání), ale výsledek příkladů nemůže být menší než 0 a větší jak 6, aby se dalo počítat po řádcích. K výrobě takové aktivity ani nepotřebujete šablonu, stačí Vám pár lístečků se šesti příklady na každém, které děti spočítají a výsledek přenesou na Pop It promáčknutím příslušného počtu bublinek. I pro příklady mám šablonu, ale tentokrát prázdnou, aby si každý mohl doplnit to, co právě potřebuje procvičit (sčítání, odčítání, dělení apod.). U řádkových příkladů můžete používat jednobarevný i barevný Pop It.


POSLOUPNOSTI


Další matematickou aktivitou, na kterou se Pop It docela hodí, jsou posloupnosti. Vezměte kousek papíru nebo rovnou celou šablonu a řádek po řádku vepište nějaké posloupnosti čísel k procvičení, ve kterých záměrně uděláte chybu. Úkolem dětí je chybu odhalit a příslušnou pozici promáčknout na své podložce.


Já nabízím hotové rovnou dvě varianty: 1) Najdu chybu a zapíšu číslo nebo 2) Najdu chybu a odečtu souřadnice, na kterých se chyba nachází. A tím si pomalu připravuji půdu pro aktivitu, která bude následovat...




SOUŘADNICE


Pokud chcete použít Pop It k procvičování souřadnic se svými dětmi, nějaký ten papír už potřeba bude. Ale nebojte, výroba takové aktivity zabere maximálně 5 minut. Vezměte si prázdný list A4 a na chvilku si půjčte od svých dětí jeden Pop It, se kterým budete procvičovat odečítání souřadnic. Obkreslete jeho tvar dvakrát vedle sebe (do stránky na šířku) a po stranách obrysů doplňte souřadnicový systém dle výběru. Protože čteme zleva-doprava, nechejte obrys napravo prázdný pro podložku Pop It a obrys nalevo doplňte o sloupce nebo řádky (to podle toho, jak natočíte svoji podložku) a zakreslete pár bodů, které budou Vaše děti odečítat.



Pokud dají body navíc dohromady nějaký obrázek, tím líp. Já nabízím šablonu prázdnou, ať máte nekonečně možností v nekonečně opakováních.


A souřadnicemi nekončíme, jdeme si hrát. A přitom se i trošku učit, logicky přemýšlet, střídat se na tahu nebo odečítat hrací kostku.




KOSTKOVÁ HRA


V téhle jednoduché kostkové hře se schovává malá matematika i logika. Může jí hrát jeden hráč, ale ve více lidech je to teprve zábava ;) O co jde? Každý si vezme jednu Pop It podložku a papír s tužkou, dohromady pak potřebujete jednu klasickou hrací kostku šestistranku. Hráči se střídají v hodu kostkou a každý hod si zaznamenávají na své podložce promáčknutím příslušného počtu bublin - každý kam jen chce. V tom je to kouzlo - dobře zvážit jak snadno se dá řádek dohodit číslem, které chybí a nemít to samé, co ostatní. Čísla musí být vždy jen na jednom řádku, nesmí se rozdělovat, zmenšovat ani zvětšovat. Ten hráč, který promáčkl všechny své bubliny jako první, vyhrál.


Rychlejší variantou je pak hra "bez dohazování", které může rychle omrzet hlavně malé děti. Pokud se hod na žádný řádek podložky nehodí, hřáč si přičte "alespoň jedičku". Zapisují se hody a vítězí nejen ten, kdo první promáčkne všechny bubliny svého Pop Itu, a zároveň má nejméně hodů (jinými slovy nepoužil tolik jedniček).



NÁMOŘNÍ BITVA


Jak je to dlouho, co jste naposledy hráli klasickou papírovou hru "Námořní bitva"? Pro mě to bylo skoro 22 let, co jsem dohrála svojí poslední bitvu - tehdy ještě na čtverečkovaném papíře a s obyčejnou tužkou. Jste na tom podobně? Tak rychle zavzpomínejte na pravidla, protože na takovou "Námořní rychlovku" se Pop It úžasně hodí! Stačí Vám (raději jednobarevný) Pop It, kousek papíru na zaznamenání pozic soupeře a seznam plavidel, která jste se dohodli používat. Je dobré se před samotnou hrou dohodnout na pravidlech, jak jsem zjistila při jejich sepisování, mohou se mírně lišit v počtu lodí (hlavně ponorek) nebo způsobu zakreslování lodí (dotýkají se rohem a nebo ne). Originální Pop It má jen 6 x 6 polí, tak to bude opravdu rychlovka do přestávky. A navíc jsou tu ty souřadnice. A logika. A trocha tetrisu. A že nemáte nic na zakrytí své Pop It podložky před soupeřem? Prostě si sedněte zády k sobě, každý čelem k jiné lavici :)



... všechny ukázky jsou aktivity, které mám pro Vás připravené v jednom balíčku ke stažení. Pokud se Vám líbí, koukněte do katalogu.




PRSTOKLAD (TWISTER PRO PRSTY)


Dovednosti ruky svého dítěte dobře procvičíte aktivitou nazvanou jednoduše Prstoklad. Je časově náročnější na přípravu, ale o to větší efekt má. Potřebujete barevný Pop It a pak už Vám stačí jen vyrobit malé kartičky s obrázkem ruky (pravá i levá), kde budou viditelně roztažené všechny prsty. Pro začátek alespoň 30x, ale i tak Vám brzy dojdou. Na každé kartičce vyberte dva až tři prsty a těm přiřaďte vždy jednu barvu z Vaší Pop It podložky. Úkolem dětí bude tím správným prstem zmáčknout tu správnou barvu z předlohy (na pořadí bubliny v řadě nezáleží).


zdroj obrázku: Pinterest
zdroj obrázku: Pinterest

Protože jsem zjistila, že barevných kombinací Pop It podložek je asi tak deset tisíc, hlásím prohru - tady Vám žádnou šablonu nenabídnu. Nikdy bych se nestrefila do té správné barevné kombinace co máte doma Vy, a to by mohlo být pro děti matoucí. (Co když na své podložce nemáte oranžovou? Nebo máte naopak hned dva odstíny zelené?) Pod tlačítkem níže najdete kartičky pro pravou a levou ruku k dobarvení. Třeba Vám to trochu pomůže. Tiskněte kolikrát jen potřebujete.





BAREVNÉ ŘADY


Další úkol pro barevný Pop It. Můžete cvičit čísla od jedné do šesti, jemnou motoriku a barvy najednou (například anglicky), pokud vyrobíte několik kartiček s barevnými puntíky, které budou odpovídat barvám Vašeho Pop Itu. Pro každý řádek vždy jeden puntík. A hned vedle puntíku dopíšte číslo, které znamená kolik bublinek v řadě má dítě promáčknout. Nebo naopak, kolik má zůstat volných, aby nad tím dítě chvilku přemýšlelo, než výsledek promáčkne. To už je na Vás.


zdroj obrázku: Pinterest
zdroj obrázku: Pinterest

Bohužel stejně jako v předchozím případě, ani tady Vám šablonu nenabídnu, barevných kombinací Pop It podložek je příliš mnoho. Jestli Vám to ušetří nějaký čas, nabízím jen prázdná kolečka s čísly k dobarvení.






A KOLIK POP IT PODLOŽEK DOMA VLASTNĚ MÁTE?


Když jsem doma uklízela podložky po posledním focení, napočítala jsem jich šest. Pro testování tu mám dvě čtvercové duhové (a každá je barevně trochu jiná), jednu duhovou kulatou (ta má také úplně jiné barvy), jednu kostkovou hru pro dva hráče, růžové srdíčko a pastelového jednorožce. Když jsem odcházela z obchodu s tou svojí duhovou, paní prodavačka se na mě jen tak usmála a povídá: "Paní, jestli máte jen tuhle jednu, to jste teprve na začátku" :) No něco na tom bude. Už teď mám v hlavě nápady pro kulatý Pop It a další se klubou pro desetibublinové malé Pop Ity, co se používají ve školství v hodinách matematiky. A víte o tom, že se prodávají i předtištěné podložky s písmeny abecedy nebo čísly od 1 do 100?




DALŠÍ NÁPADY, ANEB KDYŽ UŽ MÁTE TEN POP IT




zdroj obrázků z galerie: Pinterest

Comments


bottom of page